1 yıl önce, Teknoloji

Dijital Düşünmek?

Dijital Düşünmek?

Bazılarımızın çok sık duyduğu, bazılarında ilk kez duyduğu bu terim hayatınızı değiştirebilir. Bu terimi anlamak zorundasınız. Evet yanlış duymadınız! Hayatınızın geri kalanında başarılı olmak için dijital düşünmek zorundasınız.  Bunu sizlere kısa ve etkili bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Sonuna kadar okumanızı öneririm.

 

İnternetin buluşundan itibaren yapılmak istenen dijital dönüşümler 60 yıldır devam etmekte. Evet 60 yıldır insanlar internet hakkında geliştirmeler yapıyor.  Sizin bu konu hakkında fikriniz bile yok! Ne kadar geridesiniz? Sizce şirketiniz bu gelişmelerden uzakta ne kadar ayakta kalabilir?  2015 Yılından sonra doğan çocukların gelecekte yapacakları mesleklerin yüzde yetmişbeşinin henüz belli olmadığını biliyor muydunuz? Kasiyerlik, Öğretmenlik yahut Esnaf gibi meslekler onlar için geçerli olmayacak. Çünkü öyle bir ihtiyaç kalmayacak. İddialı konuştuğumun farkındayım. Fakat hala bu gerçekleri göremiyorsanız dijital düşünemiyorsunuz demektir.   

Günümüzde hala web sitesi olmayan firmaların çırpınışlarını görüyorum. Artık dükkan açıp müşteri bekleme devri bitti. Müşterinin size gelmesi, yahut sizin müşteriye gidip ürün, hizmet satma devrinizde bitti. Bu konuda ısrarcı davranan firmalar zarar ettiklerinin farkında bile değil!

Fiziki mağazanızı kapatın demiyorum, birkaç yıla zaten kapatıp depoya çevireceksiniz.  Yıllar sonra bu yazıyı hatırlayacağınıza adım gibi eminim. :)

Mevcutta yaptığınız iş her ne olursa olsun artık dijital’in önemini kavrayıp sizi etkili bir şekilde anlatan web site sahibi olmalısınız.  Müşterilerinizin ayağına giderek harcayacağınız nakit ve zamanı web sitenizi tanıtmak için harcamak zorundasınız.  Dijital ortamda bilinirliğinizi arttırmak ve sürekli göz önünde olmak zorundasınız.  Eğer başarmak ve para kazanmak istiyorsanız, var olan kazancınızı kaybetmeden devam ettirmek istiyorsanız kesinlikle dijitalin gücüne inanarak web site sahibi olmalısınız.

Çok kısa bir örnek vereyim. Telefon satan bir şirketiniz var, sizin fiziki mağazanıza gelip telefon almak isteyen kaç kişi var? 3, 5, 15, yahut 100 mü? Ama 2000 kişi gelse ve telefon alacak olsa bu ihtiyacı karşılayamazsınız değil mi? Ki 2000 kişi eğer dükkanınıza geliyor olsaydı bu yazıyı okuyor olmazdınız. Bunu sadece ve sadece bir web sayfası ile yapmak mümkün.

 

5 Kişiye harcadığınız zamanı web sitenizi geliştirmek için harcasaydınız dijital düşünüyor olurdunuz. İnsanlar sizin fiziki mağazanıza gelip ürünü gördükten sonra emin olun internetten daha uygun fiyata satın alıyor.

Bir web sitesi açarak ürün yada hizmetlerinizi sergileyebilir, bu konuda benden veya başka bir uzmandan profesyonel destek alabilirsiniz.

“Ben İsmail Hakkı Baş, 15 Yıldır dijital tasarımlar yapmaktayım.   750+den fazla web sitesi tecrübem  ve 7 yıllık kurumsal geçmişim ile dijital ortamdaki yerinizi etkili bir şekilde oluşturabilirim. Neyi yapmamam gerektiğini öğrenmek epey zamanımı aldı. Sizin de zaman kaybetmenizi istemem. Bu konuda profesyonel destek almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.”


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap